🔹مشروح بيانات رئيس كانون وكلای البرز جناب آقای دکتر رضا وطن خواه در جلسه مشترک با رئيس كل دادگستری استان، رئیس دادگاه های انقلاب و سایر مقامات قضایی استان در کانون البرز :

 

 

🔸جای بسی خرسندی و مباهات است که دادگستری استان البرز در طول یک سال گذشته در راستای ایجاد تحول در قوه قضائیه کاملا پیشگام و پیشرو بوده و برنامه تحول قضایی در دادگستری استان البرز نتایج بسیار ارزشمند و مفیدی را به همراه داشته است و در همین راستا اخیراً شاهد رونمایی از تعدادی از سامانه های الکترونیکی از جمله سامانه نوبت دهی الکترونیکی در شعب خانواده و اجرای احکام برای نخستین بار در استان البرز بودیم که تمامی این اقدامات واقعاٌ جهادگونه در طول یک سال گذشته بر محوریت تکریم ارباب رجوع و تسریع در فرآیند انجام امور مراجعان و مردم در مراجع قضایی استان بوده است. 

 

🔸بنده و همکارانم در کانون وکلای دادگستری البرز که در حال حاضر بیش از ۱۷۰۰ وکیل پایه یک و بیش از ۳۰۰ نفر کارآموز وکالت عضو این کانون هستند، آماده تعامل و همکاری با دادگستری استان در زمینه احیا و دفاع از حقوق عامه، پیشگیری از وقوع جرم، آموزش، پژوهش، صلح و سازش، مبارزه با فساد و نقد و تحلیل آرا و دستیابی به یک رویه قضایی واحد در برخی از موضوعات اختلافی حقوقی از طریق برگزاری جلسات ماهانه و هر گونه همکاری مشترک در سایر زمینه ها هستیم و با توجه به آیین نامه جدید تعرفه حق الوکاله ما داریم تلاش می کنیم که اقدام به ایجاد صلح و سازش در اختلافات حقوقی از جانب وکلا حتی قبل از طرح دعوا را بین همکارانمان نهادینه کنیم. مرکز داوری کانون وکلای البرز هم جهت پذیرش داوری آمادگی لازم را دارد و در اواخر دوره گذشته مرکز داوری کانون افتتاح شده، اساسنامه و آیین نامه آن هم مصوب شده است.

 

🔸ما همواره بر این باور بوده و هستیم که کانون های وکلا در سراسر کشور معاضد و یار و یاور تخصصی نظام قضایی کشور هستند و وکلای دادگستری تا به حال در ده ها هزار پرونده، وکالت تسخیری و معاضدتی مردم را به صورت رایگان برعهده گرفته اند که آمار وکالت های تسخیری و معاضدتی و مشاوره های انجام شده از جانب همکارانمان در کانون وکلای البرز را نایب رئیس محترم خدمتتون ارائه خواهند داد.

 

🔸در بحث برخورد انتظامی با وکلای متخلف هم ما کاملاً مصمم هستیم و به صورت قاطع برخورد می کنیم به ویژه با وکلای کثیرالتخلف و تا به حال در دادگاه های انتظامی کانون البرز ۲۵۸ حکم محکومیت انتظامی صادر شده که پس از قطعیت، اجرا شده اند. 

 

🔸در خصوص دغدغه ها، مشکلات و مطالبات وکلا و کاراموزان وکالت هم مواردی را خدمتتون عرض می کنم که اکثر این موارد هم از مصادیق مطالبات عمومی و حقوق عامه است:

موضوع اول، لزوم اختصاص اتاقی به وکلا در هر یک از مجتمع های قضایی است که این امر در بخشنامه اخیر رئیس محترم قضائیه هم در راستای تکریم و حفظ شأن و جایگاه وکلا مورد تأیید و تأکید معظم له بوده است.

موضوع دوم، مشکل اتاق های ابطال تمبر وکالت وکلاست که متأسفانه برای شهر کرج و برای چندین هزار وکیل ما صرفأ سه تا اتاق تمبر داریم که صف های طولانی برای ابطال تمبر وکالت در این اتاق ها ایجاد می شود و ما تقاضا داریم که تعداد اتاق های تمبر وکلا در اولین فرصت ممکن افزایش داده شود و ما در کانون هم آمادگی ایجاد اتاق تمبر را در صورت انجام مساعدت های لازم داریم.

موضوع سوم، بازاریاب های مستقر در ورودی های دادگاه های حقوقی در بلوار نبوت است که یکی از دغدغه های اکثر همکاران ماست و تقاضا داریم که به این موضوع هم به نحو مقتضی رسیدگی شود.

 

🔸مشکل دیگری که در حال حاضر از دغدغه ها و معضلات مشترک کانون ها و قوه قضائیه است، بحث مؤسسات حقوقی غیرمجاز است که مشکل ثبت آن از آذر ماه ۱۳۹۶ و از زمان صدور رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری حل شده است و مشکل اصلی ما در حال حاضر تداوم فعالیت مؤسسات حقوقی غیرمجازی است که قبلا ثبت شده اند که این مؤسسات بر اساس شیوه نامه مصوب کانون البرز یا باید خودشان را با مصوبه کانون مبنی بر حضور حداقل دو وکیل به عنوان مؤسس مطابقت دهند یا باید منحل شوند و اقدامات قانونی لازم باید در این راستا به عمل آید و این امر مستلزم همکاری دادستان محترم با کانون البرز است که ما اسامی این مؤسسات را اعلام خواهیم کرد و تقاضا داریم که اخطاریه ای از جانب دادستان محترم به این مؤسسات ارسال گردد و در صورت عدم توجه، اقدامات قانونی لازم انجام شود.

 

🔸اخیراً هم از موردی مطلع شدیم که فرد معلوم الحالی که وکیل دادگستری نیستند در سامانه ثنا، خودشان را وکیل معرفی نموده اند و تا به حال حدود ۶۷۰ پرونده به نام ایشان ثبت شده و بدون تردید اقدام ایشان از مصادیق بارز تظاهر به وکالت و کلاهبرداری است. ظاهراً پرونده ای هم در این راستا در یکی از شعبات دادگاه های کیفری دو کرج در حال رسیدگی است.

 

🔸یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم، لزوم نسخ تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری و عدم تسری آن به مرحله رسیدگی در دادگاه تا زمان نسخ است. علاوه بر ایجاد تبعیض بین وکلا، متضررین واقعی این تبصره خود مردم هستند که در پرونده های موضوع این تبصره مجبور می شوند حق الوکاله های هنگفت و کلانی را به وکلای منتخب پرداخت نمایند.

 

🔸موضوع مهم دیگری که مختص استان البرز نیست و یک مشکل و مطالبه عمومی و کشوری است، لزوم کاهش هزینه های دادرسی است. در یک کشور اسلامی در حالی که نظر غالب فقها بر ارائه رایگان خدمات قضایی در حکومت اسلامی است، نباید مردم ما با این وضعیت اسفناک اقتصادی، برای تظلم خواهی و دادخواهی این قدر هزینه کنند. بر اساس اصل ۳۴ قانون اساسی، دادخواهی از حقوق مسلم و اولیه مردم است و حاکمیت باید وسایل تسهیل و دادخواهی در جامعه را فراهم نماید و کاهش هزینه های دادرسی می تواند یکی از برنامه های تحول قوه قضائیه در این دوره باشد که بدون تردید این موضوع می تواند در کاهش اطاله دادرسی هم مؤثر باشد چون بالا بودن هزینه های دادرسی یکی از  موجبات اطاله دادرسی به جهت طرح دعوای اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی است.

 

🔸در خصوص ظرفیت پذیرش کانون البرز در آزمون کارآموزی وکالت ۱۳۹۹ هم با توجه به این که سال گذشته مرکز مشاوران استان البرز بعد از تعیین ظرفیت کانون البرز اقدام به پذیرش ۱۶۰ نفر کارآموز نمودند و در چند سال گذشته هم بدون توجه به ظرفیت پذیرش مرکز مزبور برای کانون البرز تعیین ظرفیت شده است فلذا پیشنهاد می شود که ظرفیت پذیرش کانون البرز در آزمون کارآموزی وکالت ۱۳۹۹ نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

 

✍ روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان البرز

  • سه شنبه ١٧ تير ١٣٩٩-٠٤:٥٧
  • 218