کانون وکلای دادگستری مؤسسه‌ای است مستقل و دارای شخصیت حقوقی که در مقر مرکز هر استان تشکیل می‌شود. كانون وكلا يكي از قدیمی ترین نهادهاي صنفي است که به موجب لایحه استقلال کانون وکلا درسال ١٣٣٣ بطورمستقل تاسيس گرديده، هرچند پیش از آن هم تحت نظر دادگستري موجودیت داشت. هيات عمومي ،هیات مدیره، ، دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا از اركان هر کانون هستند. وظایف کانون وکلا به قرار زیر است:

    ١-صدور پروانه كاراموزي و وکالت براي داوطلبانی که واجد شرایط قانونی باشند.

    ٢-تمديد پروانه كاراموزان و وكلا

    ٣-اداره امور راجع به وکالت دادگستری و نظارت بر اعمال وکلا و کاراموزان.

    ٤-رسیدگی به تخلفات و تعقیب انتظامی وکلا و كاراموزان به وسیله دادسرا و دادگاه انتظامی .

    ٥-   معاضدت قضایی.

    ٦-فراهم آوردن وسایل پیشرفت علمی و عملی وکلا.

کانون وکلای دادگستری البرز به عنوان بیست و دومین کانون از حیث تاریخ تشکیل بوده و حدود ۱۸۰۰ عضو وکیل پایه یک و کارآموز وکالت دارد . پیش از این وکلای کانون البرز تابع کانون وکلای مرکز بودند که پس از طی فرآیند قانونی و برگزاری انتخابات هیئت مدیره در سال ۱۳۹۰ رسما استقلال یافت . کانون وکلای دادگستری استان البرز همواره به عنوان کانونی پیشرو در امور صنفی جامعه وکالت و دفاع از استقلال کانون های وکلا شناخته شده است و از جمله اقدامات موثر میتوان به برگزاری اجلاس بیست و هفتم اسکودا در آبان ماه سال ۹۵ به ميزباني كانون البرزاشاره داشت . از دیگر سو نظر به اهمیت اصل استقلال وکیل مدافع  به عنوان رکن رکین دادرسی عادلانه کانون وکلای البرز هر ساله مقارن با هفتم اسفند میزبان مراسم با شکوه جشن پاسداشت روز وکیل مدافع می باشد . 

حوزه های قضائی تحت پوشش در استان البرز شامل شهرهای کرج ، فردیس ؛ اشتهارد ؛ نظرآباد ، هشتگرد و طالقان است که وکلای کانون البرز در این شهرها مشغول وکالت و ارائه خدمات حقوقی به شهروندان هستند .